Tým ZnamyLekar.cz
Pojmy “vypadávání vlasů” nebo “alopecie” si spojujeme s nemocí a dysfunkcí, která brání normálnímu životu. Zejména pro ženy jsou zdravé, upravené vlasy jakousi vizitkou, atributem krásy. Muži se však s tímto stavem potýkají ještě dříve a první tzv. vlasové kouty se mohou objevit již ve věku 20 let. Nemluvíme tady o přirozeném vypadávání vlasů, protože vlasy nám vypadávají každý den, ale o vypadávání vlasů plnými hrstmi, které probíhá každý den a trvá dlouhou dobu.
Nadměrné vypadávání vlasů, které často vede k alopecii, může mít různé příčiny. Mnohdy jsou tak složité, že je obtížné stanovit jasnou diagnózu.
Mezi nejčastější uváděné příčiny nadměrného vypadávání vlasů patří:
Vlasy nám vypadávají každý den. Je to patrné zejména při česání nebo koupání, zejména ve sprše, nebo když vidíme vlasy ponechané například na polštáři či gumičce do vlasů. Někdy má na to vliv i roční období: na jaře nebo na podzim rozhodně ztrácíme více vlasů. Pokud se však množství vypadaných vlasů dramaticky zvýší a přesáhne 100 za den, jedná se o příznak, který by nás měl znepokojovat, a měli bychom to konzultovat s lékařem.
Mezi nejčastější příznaky patří např:
Alopecie se na rozdíl od všeobecného přesvědčení vyskytuje stejně často u žen i mužů. U žen, například v případě androgenní alopecie, mohou být příznaky méně zjevné. U žen se tento typ alopecie obvykle objevuje později, často až po menopauze. U mužů mají vlasy tendenci vypadávat v čelní a spánkové oblasti (tzv. “kouty”) a na vrcholu hlavy. Nakonec to vede k úplné plešatosti. U žen se naopak stav projevuje jako difuzní řídnutí na vrcholu hlavy. V tomto případě obvykle nedochází k úplnému vypadávání vlasů.
Tento článek byl zveřejněn na serveru ZnamyLekar s výslovným souhlasem autora nebo autorky. Veškerý obsah webových stránek podléhá příslušné ochraně podle zákona o autorském a průmyslovém vlastnictví.
Webové stránky ZnamyLekar neobsahují odborné lékařské poradenství. Obsah těchto webových stránek (text, grafika, obrázky a další materiál) byl vytvořen pouze pro informační účely a nenahrazuje lékařské poradenství, diagnózu nebo léčbu. Pokud máte pochybnosti o zdravotním problému, obraťte se na specialistu.