Dobry den, ma 3 leta dcera v podstate od narozeni trpi tezkym atopickym ekzemem s upornym svedenim,

2 Počet odpovědí:
Dobry den, ma 3 leta dcera v podstate od narozeni trpi tezkym atopickym ekzemem s upornym svedenim, hlavne v noci.Musime ji neustale hlidat, protoze se skrabe pri sebemensim neklidu a hlavne ve spanku. Samozrejme se leci u dermatologa, bere leky, masticky, upravili jsme stravu, atd...Velke vlny zhorseni stavu ma vsak hlavne v navaznosti na psychiku-je asi podvedomne citove velmi napojena na mne a asi hraje roli i potlacena zarlivost( ma jeste mladsi(10mes.) a starsi(5let) sestru a skrabanim se uklidnuje kdykoliv je nekde ve stresu-pri jidle u stolu, dokonce i pri sledovani pohadky, atd...)Je velmi citliva,casto si rika, ze chce pochovat,pomazlit v naruci, jist na kline,vecer a v noci usinat s nami...Jinak je ale dobre socializovana,v kolektivu a u babicek na hlidani spokojena...Poradte mi prosim, jak s ni pracovat a jak rozeznat jestli si jen nevynucuje pozornost a nerozmazlovat ji a zaroven nebyt neprimnerene prisna?Nekdy je opravdu tezke zachovat klid a bojim se,at ji svou nervozitou jeste vic netraumatizuji a nepopiram jeji podvedome potreby. Je dost tezke odhadnout kdy opravdu krici a skrabe se bolesti a kdy je to jen nauceny stereotyp... Mockrat dekuji za odpoved a preji at se Vam dari!
Dobrý den, nejsem sice dětský psycholog, ale řekla bych, že máte pravdu - atopický ekzém bývá psychosomatické onemocnění. Pokud je holčička ve stresu ze žárlivosti, je důležité, aby mohla mít důvěru v to, že ji máte rádi, stejně jako sestry. Podle mého názoru nemůžete nic pokazit, když budete laskaví a zároveň důslední. Když se jí hned nemůžete věnovat, klidně jí vysvětlete proč. Můžete také zkusit ventilovat za ní pocity, které ona třeba ještě neumí zformulovat. Například, když nejmladší sestřička pláče nebo jinak vyžaduje vaši pozornost, můžete říct: "Vím, že tě zlobí, že se ti teď nemůžu věnovat, protože malá pláče...". Povídejte si s ní. A doporučila bych také rozdělit pozornost mezi všechny tři sestry tak, aby každá měla pocit, že má každý den aspoň na chvíli jednoho z rodičů jen pro sebe. Jinak podle některých teorií bývají prostřední sourozenci "tmeliči" rodiny. :-)
Přeji hodně sil a držím palce.

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?
Dobrý den, i já pracuji s dospělými a terapie s dětmi se v mnoha ohledech liší, proto by mohlo být užitečné ještě oslovení psychologa, který pracuje přímo s dětmi.
Základní principy jsou ale podobné.
U atopickeho ekzému bývá často rodinná zátěž (opět atopický ekzém nebo astma), objevuje se u disponovaného jedince, nicméně jsme celek a každé onemocnění se zhoršuje při psychické nepohodě a jako silný stresor pro tělo funguje i změna roční doby, nevyspání, únava a jakákoliv silnější emoce, protože emoce má vždy fyziologický doprovod, tedy se odehrává na rovině těla - stejně jako uvedený příznak.
Extrémní svědivost atopického egzému je pro dítě velká zátěž a 3leté dítě s Vámi ještě žije ve výrazné symbióze, z mého pohledu ji v tomto věku nemůžete rozmazlit téměř žádnou mírou laskavosti a podpory. I požadavek na jídlo na klíně nebo občasný společný spánek vnímám jako velmi přirozený, podstatné je, jestli je to přijatelné přání pro Vás.
Hranice toho, co můžete poskytnout, vede Vámi - můžete mít kapacitu dělat něco, co by pro někoho už byla přílišná zátěž - a naopak můžete být unavená a cítit limitace, což je prostě realita a je třeba jí přizpůsobit okolnosti.
Všechny tři Vaše dcery jsou ještě ve věku, kdy pro sebe poťrebují velké množství pozornosti a jak už psala předchozí kolegyně, doporučuje se, aby každé dítě v rodině mělo někdy úplně samo pro sebe bez přítomnosti ostatních sourozenců každého z rodičů, aby si užilo jeho pozornost do syta a bez rušivých vlivů přirozené sourozenecké rivality. Nemusí to být každý den, ani by to nebylo úplně reálné zařídit, ale aspoň občas, během víkendové ho odpoledne atd.
Každé nemocné dítě potřebuje víc podpory, i dospělý nemocný potřebuje víc podpory a jiné zacházení než zdravý. Nemocné dítě ve fázi objevení příznaků regreduje, což znamená, že se chová jako věkově mladší dítě a touží po péči, která odpovídá péči o mladší dítě, protože velká část jeho vlastního úsilí směřuje ke zvládnutí nepohody spojené s příznakem a nezbývají mu síly na úkoly a činnosti, které by za jiných okolností už umělo zvládnout. Stejně jako dospělý při horečce touží, aby mu čaj uvařil někdo jiný, i když to umí udělat sám...
Vyplatí se o tuto péči co nejvíc podělit s ostatními dospělými členy širší rodiny, prarodiči, tetičkami atd., podle vašich možností.
Přeji hodně sil!
Iva Hinková

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.