Ordinace stomatologa
Na Bojišti 2/1950, Praha

Šlo o rutinní preventivní kontrolu, žádné problémy nemám. Paní doktorka se chovala povýšeně, tvářila se, když jsem nevěděla, kam dát přesně nohy nebo ve které vteřině přesně se mám položit na lehátko. Vyšetření od ní bylo velmi nepříjemné, vůbec neříkala, co mám čekat, mačkala mi bolestivě na vaječníky. Už k ní vícekrát nejdu.

I had a regular visit with Ivana Hochmutova and I did not like her approach. She looks nice at first and her explanations were quite clear, but she did not behave professionally. Very arrogant, she was shaming me for expressing my concerns or fears. The doctor is able to do the check, but she lacks some humanity and empathy.

Dr. Ivana is an absolute gem, very detailed, patient and extremely well organized and prepared. I could not be happier to be monitored by her during my pregnancy from Day 1. We have had an excellent communication in English which made an easier experience for me as an expat. I definitely recommend Dr. Ivana Hochmutova as she is extremely well prepared in ob-gyn, calm and checks you thoroughly. She is the best!

Paní doktorka je schopná a se vším pomůže. V porovnání s ostatními doktory je to úplně jiný servis.

Paní doktorka velmi kompetentní a pozorná. Tolik užitečných informací žádný lékař neposkytl. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala na začátku těhotenství. V porodnici chválil vzorně vyplněny průkaz. A k tomu jako bonus milá příjemná sestřička.
Doporučuji.

Umístění: jiné místo gynekologické vyšetření

Pani Doktorka,

pusobi nejdrive velmi mile.Vsak se skutecnym gynekologickym problemem si nedovede poradit.Neprecte si napr.drivejsi lekarske zaznamy,takze muze dojit k necekanym komplikacim.A k tem bohuzel doslo.Do lekarskych zaznamu pise i soukrome udaje,takze nasledujici doktor je tim zmateny.Moji odpoved:"Hormony kdyz mozno ne,pouze kdyby to bylo nezbytne nutne" interpretovala takto:"Pacientka odmita hormonalni lecbu."A pak napsala:"S pacientkou je obtizna domluva."
Nebudu rozebirat co se stalo presne akorat pani Doktorku po odborne ani po lidske strance nemohu doporucit.

Umístění: jiné místo Rutinní prohlídky, těhotenské prohlídky

Paní doktorka na mě ze začátku působila jako ideální lékař z filmů, který Vás zahrne starostlivostí a dá Vám doslova vše - od profesionálního názoru, přes přesnou diagnostiku až po lidskou empatii a nezištné rady. Většina z těchto benefitů rychle zmizela po přepsání do její evidence, respektive se nějak zrůdně přetransformovalo do pro mě nyní nepochopitelných rozměrů.

Pokud plánujete dítě, paní doktorka je vyloženě posedlá tím, že je v dnešní době potřeba tomu nějak pomoct. Mně diagnostikovala jako první a poslední GynDr. cystické vaječníky (nad touto diagnózou můj současný GynDr. jen nechápavě kroutí hlavou) s tím, že je přirozené otěhotnění téměř nemožné. Zahrnula mě žádankami na nejrůznější nadstandardní vyšetření a medikací. Přes fatální diagnózu jsem ale světe div se otěhotněla zcela spontánně ještě předtím, než jsem postoupila všechna vyšetření a začala brát léky, přesto paní Hochmutová setrvale připisovala do všech žádanek a TP, že nejde o spontánní těhotenství i přes mé opakované tvrzení, že jsem léky nestihla ani brát.

Těhotenství pro mě bylo první a tak jsemu ní zůstala i přes mnohé drsné komentáře, že není vyhráno, protože nemám za sebou všechny screeningy, že "to" může být postižené, ale že je vždy možnost dát "to" pryč. Pokud je vám přes třicet, můžete se těšit na pravidelný přísun informací o pravděpodobnosti postiženého plodu kvůli stáří (mně bylo 31!).

Konec dobrý, všechno dobré - jako klad můžu uvést, že jsem vymetla díky paní doktorce úplně všechna těhotenská vyšetření (včetně těch, o které jsem nestála, ale kvůli věku jsem přece nemohla hazardovat tam nejít), kde se žádná poškození plodu neprokázala a narodil se mi zdravý syn, dokonce přesně v den, který paní Hochmutová předpověděla. Ale na šestinedělní prohlídku už jsem šla jinam a později jsem byla u mého současného gynekologa příjemně zaskočená, jak pohodové můžou být těhotenské prohlídky v druhém těhotenství. Bez nervů v čekárně, v jaké náladě paní doktorku zastihnu a čím mě stihne vystresovat.

Doporučuji ale, pokud máte skutečné problémy s otěhotněním, nejlépe potvrzené od jiného GynDr.

Umístění: jiné místo ultrazvuk plodu

K paní doktorce jsem se dostala ve 29. týdnu těhotenství kvůli starostem, které mi na čele přidělal výrok mého stálého gynekologa o špatně fungující placentě a nedostatečné výživě plodu. Chtěla jsem znát názor jiného lékaře. Paní doktorka mě naprosto okouzlila svým milým a vřelým přistupem. S mým gynekologem se to prostě nedalo vůbec srovnat. Až jsem si říkala, jak jsem doted mohla snášet to, že má na mě doktor 8 minut svého času, spoustu informací se mnou nesdílí a já z něj musím cokoliv páčit. Paní doktorka mě podrobně vyšetřila, vše vysvětlila, doporučila vitamíny přidala i logické odůvodnění ke všem svým doporučením. Za celou hodinu a půl, co jsem u ní byla nebyla ani náznakem arogantní, povýšená. Pokud použila odborný výraz, tak hned za ním následovalo vysvětlení toho daného pojmu. Jak by se také mohl lékař zkušeností a znalostí vyhnout používání odborným slovům? Oslovovala mě celou dobu křestním jménem, což můj kladný dojem o paní doktorce jen umocnilo. Cítila jsem se jako bych byla doma na gauči a povídala si s mámou o tom co mě trápí :) Měla jsem opravdu pocit, že se o mě postará i kdyby se dělo nevím co, velmi vzácné v dnešní uspěchané době. Taktéž mi dala své osobní telefonní číslo v případě potíží. Tudíž závěrem bych chtěla říci, že přecházím po letech od svého současného gynekologa k paní doktorce Hochmutové a jsem si tím rozhodnutím naprosto jistá a těším se, až k ní zase půjdu. Jsem ráda, že ačkoliv jsem zde viděla všechny ty negativní komentáře, nedala jsem se jimi odradit a objednala se. Paní doktorku doporučuji, tomu co dělá, opravdu rozumí.

Umístění: jiné místo gynekologické vyšetření

V rukách pani doktorky Hochmutovej som sa ocitla tehotná s dvojčatami asi v 14tt. Bola som úplne zúfalá, mala som strašné bolesti močového mechúra - ani môj gynekológ ani praktická lekárka mi nevedeli pomôcť (brala som už 3. antibiotiká - bez účinku). Pani doktorka ma dala dohromady za 3 dni. Bez antibiotík. Proste presne vedela čo robiť a prečo sa mi to deje. Celý zvyšok tehotenstva prebehol parádne. V živote som nestretla starostlivejšiu lekárku. Každá moja otázka bola vždy zodpovedaná. Myslím že neexistuje jediná vec, jediný problém, s ktorým by sa pani doktorka ešte nestretla. Má dlhoročnú pôrodnickú prax od Apolinára. Je to absolútna špička. A človek s veľkým srdcom. Pani doktorka za všetko vám ďakujem!!

Umístění: jiné místo chronické obtíže

Na paní doktorku mám názor ambivalentní. Naprosto chápu, že může některým lidem vyhovovat a některé vyděsí. Je opravdu velmi ochotná, sama nabízí v případě akutních problémů své soukromé číslo (nevyzkoušeno, ale mám ho). A opravdu asi chce pomoci - zažila jsem ji zuřivě telefonicky urgovat po všech soukromých kontaktech v klinikách onkovyšetřetní jedné pacientce, i když jí určitě mohla říct, ať si měsíc počká, objedná se sama a neřešit to. Lidsky je mi spíš sympatická svým nábojem a člověk se u ní cítí bezpečně i přes takovou tu velkou maminkovitost a lehce esoterické ladění, které mě vždy u doktorů překvapí a vzbuzuje dost nedůvěru (jako doporučení na svou kartářku, meditace, bylinkové tinktury, detox, etc). Ale nijak výrazně mě to nikdy neiritovalo. Vždycky jsem si říkala, že to nemyslí zle. Spíš se mi to zdálo sympatické, že se mi snaží různorodě nad rámec lékařských povinností pomoci, i když mi to přišlo lehce mile bizarní (ta kartářka obzvláště) a tipy podobně neexaktního rázu jsem brala rezervovaně. Respektovala jsem, že na to věří a přecházela jsem to společenským úsměvem, protože mi přijde zbytečné jí to vyvracet jen proto, že mám jiný názor na danou věc. Její odborný výklad byl naopak vždy naprosto skvělý, ale několik situací mě popravdě vyděsilo a jedna mě naprosto psychicky zdeptala. 1) předepisování orálně užívaných širokospektrých antibiotik bez kultivace a stěrů (ačkoliv by na místě byla kultivace z děložního krčku i s preventivním rutinním testem na gonorrei), 2) zpochybnění názoru odborníka z jiné specializace ( donesla jsem jí papír z gastra s podezřením na rektovaginální píštěl způsobenou crohnem, kterou prostě vzhledem k mému nízkému věku a absenci těhotenství odmítla) 3) podařilo se jí mě při poslední návštěvě skoro rozplakat. Šla jsem k ní se zánětem vejcovodu (vrací se mi chronicky- možná tou píštělí), ve stoické smířené náladě. Mívám to často, tak se tím nijak už netrápím, i když se řešení nikam nehýbe a fajn to prostě není. Paní doktorka na mě začala být od dveří milá, ale takovým poměrně ne vhodně vybraným a naprosto devastujícím způsobem - povídala mi, jak mi vidí na očích, jak nejsem v pořádku, teatrálně kroutila hlavou a ptala se, že by chtěla vědět, kdo mně tak ublížil/poškodil/zlomil. Já to nejdřív přešla společenským úsměvem a mávnutím rukou, ale nevyžádaný monolog na toto téma pokračoval. Mě to naprosto rozhodilo, protože když vám někdo patnáct minut vkuse bez jakékoliv příčiny začne říkat, že vypadáte poškozeně, tak se tak opravdu začnete cítit, i když jste předtím ve výtahu skoro tančili a výskali na super písničku ze sluchátek. Neměla jsem z ní pocit, že to myslí zle, ale ta ničím nevyvolaná koncentrovaná lítost nad mou osobou, která fakt nebyla ničím z mé strany spuštěná, mě naprosto rozhodila. Říkala jsem si, že takhle se asi cejtí některé děti na základní škole, když se je snaží šikanátoři donutit k popotahováni tím, že jim říkají, jak jsou divní/oškliví/tlustí/psychicky nevyrovnaní. Z budoucí prohlídky mám kvůli tomu trochu nepříjemné pocity a obavy.

Shrnuto:
na rutinní prohlídky pro psychicky silnější jedince než jsem já doporučuju. Zvlášť pokud hledáte odpověď i v alternativní medicíně nebo jste rádi litováni :) Pokud nemáte rádi esoteriku a familiérní jednání od cizích lidí vás spíš rozhodí, tak fakt ne. Pokud někdo z vás má jako já taky mámu učitelku, tak si bude vlastně připadat jako doma.